Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • Romy and Michele's High School Reunion

    ★★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★★

  • Street Trash

    ★★★★★

  • Ghostwatch

    ★★★★★

  • The Brady Bunch Movie

    ★★★★★

  • Candyman

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • Society

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 154 Films watched
  • 12.8 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

In Bruges

Jan 1

Most Watched

Hello Mary Lou: Prom Night II

twice

Society

twice

Last Film

Angel

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
64 films
Drama
63 films
Horror
58 films
Thriller
42 films
Mystery
25 films
Romance
22 films
Crime
20 films
Action
17 films
Adventure
12 films
Sci Fi
11 films
USA
124 films
Canada
15 films
UK
14 films
Italy
11 films
France
4 films
Japan
2 films
China
2 films
Australia
2 films
Mexico
2 films
New Zealand
2 films
English
143 films
Italian
17 films
Spanish
17 films
French
16 films
German
6 films
Latin
4 films
Chinese
3 films
Swedish
3 films
Japanese
3 films
Russian
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 66

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Madman

★★

80s via 70s low budget no frills camp slasher. Only admirable in how little time it wasted getting to the premise. Friday the 13th if it was an Are You Afraid of the Dark episode (but less clever).

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

A Very Nutty Christmas
Average weighted rating:

2.1

Films Steve watched in 2019

  • Angel
  • Blow-Up
  • Little Women
  • Diabolique
  • Cats
  • Silkwood
  • Uncut Gems
  • A Very Nutty Christmas
  • Christmas with a View
  • Spookies
  • Five Easy Pieces
  • Tammy and the T-Rex
  • Prince of Darkness
  • Parasite
  • The Irishman
  • Knives Out
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • The Harvey Girls
  • To Be or Not to Be
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Aguirre, the Wrath of God
  • The Lighthouse
  • Dolemite Is My Name
  • Scream 4
  • Zombieland: Double Tap
  • Death Warmed Up
  • Deep Red
  • Scream 3
  • Aquaman
  • Scream 2
  • Scream
  • One Cut of the Dead
  • Rushmore
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Jennifer's Body
  • Cast a Deadly Spell
  • It's Alive
  • Skyscraper
  • True Stories
  • Hustlers
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Trumbo
  • Used Cars
  • It Chapter Two
  • Dick
  • Far from Heaven
  • Shock Corridor
  • Witchery
  • Ghosthouse
  • Dance, Girl, Dance
  • Good Boys
  • The Pit
  • Ready or Not
  • Gone with the Wind
  • Desperado
  • Shocking Dark
  • For Me and My Gal
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Brady Bunch Movie
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Martha Marcy May Marlene
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Final Destination
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Art of Self-Defense
  • Hair Wolf
  • The Straight Story
  • Poltergeist III
  • Dogtooth
  • Serenity
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Drop Dead Gorgeous
  • Midsommar
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Gosford Park
  • Child's Play
  • Monster Party
  • Twister
  • Ma
  • Candyman
  • The Old Dark House
  • Aladdin
  • Shaft
  • Fried Green Tomatoes
  • The Stepfather
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Rocketman
  • Night of the Juggler
  • Sleuth
  • Easy Rider
  • Battle for the Lost Planet
  • Four Weddings and a Funeral
  • Broadcast News
  • Booksmart
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • In a Lonely Place
  • Gaslight
  • Street Trash
  • The Kid
  • The 400 Blows
  • Rat Race
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Romancing the Stone
  • Long Shot
  • The Changeling
  • Society
  • Party Line
  • Blood Hook
  • Deathgasm
  • Society
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • Director's Cut
  • Q
  • Castle Freak
  • C.H.U.D.
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • Aliens
  • Wreck-It Ralph
  • Us
  • Cinema Paradiso
  • Matinee
  • Ghostwatch
  • From Beyond
  • Tag
  • Mother
  • Funny Face
  • Little Italy
  • Maniac
  • Moonstruck
  • Madman
  • Palo Alto
  • Isn't It Romantic
  • All the Colors of Giallo
  • Pretty in Pink
  • Happy Death Day 2U
  • Class of 1999
  • All the Colors of the Dark
  • The Passion of Joan of Arc
  • Dirty Dancing
  • Return of the Living Dead Part II
  • Ms .45
  • Sabrina
  • The Black Cat
  • Bad Times at the El Royale
  • Destination Wedding
  • In the Mouth of Madness
  • Dumplin'
  • The Talented Mr. Ripley
  • The Favourite
  • In Bruges

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Highly rated with Steve’s friends Patron

  • Evil Dead II
  • Videodrome
  • The Favourite
  • Black Christmas
  • Halloween
  • One Cut of the Dead
  • A Nightmare on Elm Street
  • Night of the Living Dead
  • Roma
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Alien
  • Avengers: Endgame
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • Friday the 13th
  • The Kid Who Would Be King
  • Mandy
  • Mikey and Nicky
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Marriage Story
  • Hereditary
  • Shoplifters
  • The Stuff
  • The Irishman
  • Tammy and the T-Rex
  • The Farewell
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Lobster
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Ford v Ferrari
  • If Beale Street Could Talk
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Lighthouse
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Midsommar
  • Apocalypse Now
  • Widows
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • High Life
  • Next of Kin
  • Chopping Mall
  • Joker
  • Dolemite Is My Name
  • Booksmart
  • Knives Out
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • The Slumber Party Massacre
  • Hustlers
  • It
  • Pain and Glory
  • Avengers: Infinity War
  • Spider-Man: Far from Home
  • Ad Astra
  • Us
  • Friday the 13th Part 2
  • Dragged Across Concrete
  • Halloween
  • Toy Story 4
  • Anna and the Apocalypse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more