Highest rated films

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

    ★★★★★

  • Upgrade

    ★★★★½

  • Mysterious Skin

    ★★★★½

  • Dead & Buried

    ★★★★½

  • Tigers Are Not Afraid

    ★★★★

  • Viy

    ★★★★

  • Luz

    ★★★★

  • In the Cut

    ★★★★

  • City of Gold

    ★★★★

  • The Peanut Butter Solution

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★½

  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 15.5 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Rome, Armed to the Teeth

Jan 3

Last Film

The Shop Around the Corner

Feb 26

Genres, Countries & Languages

Horror
11 films
Drama
11 films
Thriller
9 films
Comedy
8 films
Action
5 films
Crime
5 films
Fantasy
4 films
Mystery
3 films
Romance
3 films
Family
2 films
USA
19 films
Japan
3 films
Italy
3 films
Australia
2 films
France
2 films
Germany
1 film
Malaysia
1 film
Mexico
1 film
Portugal
1 film
English
25 films
German
4 films
Japanese
3 films
French
3 films
Italian
3 films
Spanish
2 films
Russian
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 31

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Steve’s most liked review

Color Out of Space

★★★

This film hits the nail on the head as far as adapting a Lovecraft story and the slow unweaving of matter and sanity. Unfortunately, the trip there isn't interesting. Like going to a theme park where you have to wait in line an hour to get on the ride. The…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Once Upon a Time in America
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Jack Frost
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Upgrade
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Angel III: The Final Chapter
Average weighted rating:

2.6

Films Steve watched in 2020

  • The Shop Around the Corner
  • The Call of the Wild
  • Blood Salvage
  • Upgrade
  • Mysterious Skin
  • Skinner
  • The Dancing Pig
  • Downhill
  • Psychos in Love
  • Color Out of Space
  • Fat Girl
  • Bliss
  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable
  • Blow Out
  • Angel III: The Final Chapter
  • Avenging Angel
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • Dead & Buried
  • Once Upon a Time in America
  • City of Gold
  • Jack Frost
  • Shirkers
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • Tigers Are Not Afraid
  • Milk Money
  • Luz
  • The Last Picture Show
  • The Peanut Butter Solution
  • Viy
  • In the Cut
  • Rome, Armed to the Teeth

World Map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Road to Roma
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • The Father
  • Palm Springs

Highly rated with Steve’s friends Patron

  • Parasite
  • Jojo Rabbit
  • Uncut Gems
  • 1917
  • My Bloody Valentine
  • Little Women
  • Come to Daddy
  • Joker
  • Gretel & Hansel
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Color Out of Space
  • Underwater
  • Sonic the Hedgehog

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more