Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Edit this entry  
13
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
12
Caged

Caged

1950
×
★★★★
Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Edit this entry  
07
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry