RSS feed for stijnh

stijnh has logged 71 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★
Edit this entry  
12
22 July

22 July

2018
×
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Sinner

The Sinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
½
Edit this entry  
02
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
Edit this entry  
11
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Racer and the Jailbird

Racer and the Jailbird

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
W. - Witse de Film

W. - Witse de Film

2014
×
★½
Edit this entry  
29
CHiPS

CHiPS

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Out of Thin Air

Out of Thin Air

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Case of: JonBenét Ramsey

The Case of: JonBenét Ramsey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
The Fear of 13

The Fear of 13

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
True Story

True Story

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Soaked in Bleach

Soaked in Bleach

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
½
Edit this entry  
24
Josef Fritzl: The Story of a Monster

Josef Fritzl: The Story of a Monster

2010
×
½
Edit this entry  
22
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★
Edit this entry