2014

stijnh stijnh’s year in review

stijnh’s highest rated films

  • The Imitation Game

    ★★★★★

  • The Drop

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The One I Love

    ★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

  • Beginners

    ★★★★

  • Dirty Wars

    ★★★★

  • The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

    ★★★★

  • Le Week-End

    ★★★★

  • Adventureland

    ★★★★

  • You're Next

    ★★★★

  • Pumping Iron

    ★★★★

  • Downloaded

    ★★★★

  • Perfect Sense

    ★★★★

  • The Forgotten

    ★★★★

  • Gladiator

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 88 Films watched
  • 7.3 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Inside Llewyn Davis

Jan 10

Last Film

Desert Runners

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
42 films
Thriller
26 films
Comedy
24 films
Horror
16 films
Action
13 films
Crime
13 films
Documentary
13 films
Sci Fi
10 films
Mystery
8 films
Romance
7 films
USA
67 films
UK
14 films
France
12 films
Germany
5 films
Denmark
4 films
Belgium
3 films
South Korea
2 films
Norway
2 films
Sweden
2 films
Ecuador
1 film
English
82 films
French
6 films
Spanish
6 films
German
5 films
Japanese
4 films
Korean
3 films
Danish
3 films
Chinese
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Hunt
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Paranormal Activity 4
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Between Us
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2014

  • Desert Runners
  • Stoker
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • The Imitation Game
  • The Drop
  • Snowpiercer
  • The One I Love
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • The Purge
  • Come Back to Me
  • Video Games: The Movie
  • The Den
  • Foxcatcher
  • Not Safe for Work
  • Rescue Dawn
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Flirting with Disaster
  • How to Be a Man
  • Good Morning, Vietnam
  • Beginners
  • Why Stop Now?
  • Baby Mama
  • Inequality for All
  • Paranormal Activity 4
  • Nightcrawler
  • Lone Survivor
  • Dirty Wars
  • The Galapagos Affair: Satan Came to Eden
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • In a World...
  • Dead Snow
  • Le Week-End
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Adventureland
  • Sightseers
  • Gone Girl
  • You're Next
  • 3 Days to Kill
  • All Is Lost
  • Our Idiot Brother
  • Dead Silence
  • Devil
  • Much Ado About Nothing
  • Pumping Iron
  • The Last Days
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Design Is One
  • Downloaded
  • 13 Sins
  • Lucy
  • Between Us
  • I Saw the Devil
  • The Haunting
  • Perfect Sense
  • The Forgotten
  • Godzilla
  • The Normal Heart
  • World War Z
  • Cold in July
  • Indecent Proposal
  • Non-Stop
  • Escape from Tomorrow
  • Gladiator
  • Fed Up
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Possession
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Lilo & Stitch
  • The Summit
  • Snowman's Land
  • The Heat
  • The Great Beauty
  • Dallas Buyers Club
  • American Hustle
  • The Family
  • A Mighty Heart
  • Night Watch
  • Helvetica
  • Mitt
  • The Broken Circle Breakdown
  • The Wolf of Wall Street
  • The Hunt
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Prisoners
  • Drinking Buddies
  • It's a Disaster
  • Her
  • Inside Llewyn Davis

Highly rated films stijnh missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • Roger Waters: The Wall
  • Interstellar

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more