2015

stijnh stijnh’s year in review

stijnh’s highest rated films

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Goodnight Mommy

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • August: Osage County

    ★★★★

  • Meru

    ★★★★

  • Cowspiracy: The Sustainability Secret

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Comet

    ★★★★

  • Afterglow

    ★★★★

  • The Young Kieslowski

    ★★★★

  • Jeff Lowe's Metanoia

    ★★★★

  • Colin Quinn: Unconstitutional

    ★★★★

  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

    ★★★★

  • Sinatra: All or Nothing at All

    ★★★★

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    ★★★★

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 128 Films watched
  • 10.7 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Double

Jan 1

Most Watched

The Babadook

twice

Goodnight Mommy

twice

Comet

twice

Last Film

The Babadook

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
55 films
Comedy
39 films
Thriller
30 films
Documentary
24 films
Crime
17 films
Romance
15 films
Sci Fi
14 films
Action
12 films
Horror
12 films
Mystery
10 films
USA
90 films
UK
14 films
Germany
9 films
France
8 films
Canada
7 films
Australia
5 films
Belgium
2 films
Norway
2 films
Sweden
2 films
Italy
2 films
English
121 films
French
10 films
German
9 films
Spanish
8 films
Italian
5 films
Swedish
4 films
Portuguese
3 films
Norwegian
2 films
Danish
2 films
Russian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Jeff Lowe's Metanoia

Films watched in 2015

  • The Babadook
  • Goodnight Mommy
  • August: Osage County
  • Dark Places
  • I'm Brent Morin
  • Amy
  • Soaked in Bleach
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Meru
  • The Guest
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Bad Words
  • Fight Club
  • Cowspiracy: The Sustainability Secret
  • Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers
  • Crimson Peak
  • Witching & Bitching
  • Scream
  • Halloween II
  • Bill Burr: Let It Go
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Princess Bride
  • Short Term 12
  • Comet
  • Quay
  • The Comb
  • In Absentia
  • Street of Crocodiles
  • Bill Burr: You People Are All The Same
  • The Loft
  • Goodnight Mommy
  • Afterglow
  • The Young Kieslowski
  • Jeff Lowe's Metanoia
  • Comet
  • Colin Quinn: Unconstitutional
  • The Longest Week
  • The Human Experiment
  • Demetri Martin: Live (At The Time)
  • Pulp Fiction
  • Time Lapse
  • Pantani: The Accidental Death of a Cyclist
  • World's Greatest Dad
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • Sinatra: All or Nothing at All
  • Devil's Knot
  • Horrible Bosses 2
  • Citizenfour
  • Mad Max: Fury Road
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Josef Fritzl: The Story of a Monster
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Life of Crime
  • Before I Disappear
  • The Immortalists
  • Two Days, One Night
  • Ex Machina
  • Phoenix
  • The Gift
  • A Coffee in Berlin
  • Schlussmacher
  • Mr. Nobody
  • Mistaken for Strangers
  • Terminator Genisys
  • The Judge
  • Cake
  • The Overnight
  • Spy
  • Jurassic World
  • The Dark Horse
  • Living in the Age of Airplanes
  • The Aviator
  • 4th Man Out
  • Under the Skin
  • The Story of Us
  • Atari: Game Over
  • Far from the Madding Crowd
  • Fruitvale Station
  • Goon
  • The Wedding Ringer
  • While We're Young
  • The Words
  • I'll Follow You Down
  • Chef
  • Cobain: Montage of Heck
  • K2: Siren of the Himalayas
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Whiplash
  • Force Majeure
  • Cesar Chavez
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • The Station Agent
  • Detachment
  • Departures
  • It Follows
  • Get the Gringo
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • The Angriest Man in Brooklyn
  • Generation Iron
  • RoboCop
  • Birdman
  • Submarine
  • Stories We Tell
  • Jodi Arias: Dirty Little Secret
  • Blood Ties
  • Fifty Shades of Grey
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • A Good Marriage
  • Edge of Tomorrow
  • Kill List
  • Small Apartments
  • The Drop
  • Kira's Reason: A Love Story
  • Maidentrip
  • Happy People: A Year in the Taiga
  • The Babadook
  • American Sniper
  • After the Wedding
  • The Purge: Anarchy
  • Night Train to Lisbon
  • The Grand Budapest Hotel
  • Lost for Life
  • Infernal Affairs
  • Good People
  • Killing Them Softly
  • Labor Day
  • The Double

Highly rated films stijnh missed

  • Room
  • The Second Mother
  • Inside Out
  • Mustang
  • Embrace of the Serpent
  • Carol
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more