2017

stijnh stijnh’s year in review

stijnh’s highest rated films

  • Lion

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • There is a Light

    ★★★★

  • Landline

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★

  • Fermented

    ★★★★

  • Jo Koy: Live from Seattle

    ★★★★

  • Bullhead

    ★★★★

  • Comet

    ★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★½

  • Christina P: Mother Inferior

    ★★★½

  • The Bar

    ★★★½

  • Score: A Film Music Documentary

    ★★★½

  • Jerry Before Seinfeld

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Lucky Number Slevin

Jan 2

Most Watched

A Ghost Story

twice

Last Film

Manchester by the Sea

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
47 films
Comedy
32 films
Thriller
31 films
Documentary
28 films
Crime
18 films
Romance
15 films
Action
13 films
Horror
13 films
Mystery
10 films
Sci Fi
7 films
USA
78 films
UK
18 films
France
11 films
Belgium
7 films
Germany
4 films
Canada
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Norway
2 films
Iceland
2 films
English
104 films
French
10 films
German
8 films
Swedish
4 films
Russian
3 films
Arabic
3 films
Spanish
3 films
Dutch
2 films
Portuguese
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 28

Watchlist

Stars

Directors

Crew

stijnh’s most liked review

Rings

½

The Ring now also available for high school kids. Prettier, happier, more productive.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Rings
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Fermented

Films watched in 2017

  • Manchester by the Sea
  • The Mummy
  • Walk with Me
  • Senna
  • Bill Burr: Why Do I Do This?
  • Ingrid Goes West
  • A Ghost Story
  • There is a Light
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • W. - Witse de Film
  • The Conjuring 2
  • CHiPS
  • Christina P: Mother Inferior
  • Generation Iron 2
  • The Second Best Exotic Marigold Hotel
  • The Bar
  • Icarus
  • Inception
  • Gerald's Game
  • Gaga: Five Foot Two
  • Our Souls at Night
  • Score: A Film Music Documentary
  • The Unknown Girl
  • Baywatch
  • Jerry Before Seinfeld
  • Banking on Bitcoin
  • Romeo + Juliet
  • Marc Maron: Too Real
  • Beary Tales
  • It
  • Gook
  • Captain Fantastic
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Atomic Blonde
  • Diana: Seven Days That Shook the World
  • Landline
  • Troop Beverly Hills
  • Fist Fight
  • Dunkirk
  • La La Land
  • Amy Schumer: The Leather Special
  • Southpaw
  • Bokeh
  • The Wizard of Lies
  • My Scientology Movie
  • Get Me Roger Stone
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • The Big Sick
  • Lion
  • The Belko Experiment
  • Out of Thin Air
  • Baby Driver
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Louis Theroux's LA Stories
  • Café Society
  • La Haine
  • War Machine
  • Suite Française
  • This Is Our Land
  • New Chefs on the Block
  • A Ghost Story
  • A New High
  • Fermented
  • The Reagan Show
  • Clueless
  • What's With Wheat?
  • Heal the Living
  • Nine Lives
  • Bodyguards: Secret Lives from the Watchtower
  • Gleason
  • The Bridge
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Founder
  • Jo Koy: Live from Seattle
  • Baby Boom
  • Bullhead
  • T2 Trainspotting
  • The Discovery
  • War Dogs
  • Elle
  • Louis C.K.: Live at The Comedy Store
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Fifth Element
  • Magnus
  • Don't Breathe
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • Get Out
  • Keeping Up with the Joneses
  • Be Here Now
  • The White Helmets
  • Moonlight
  • Hell or High Water
  • A Bigger Splash
  • Arrival
  • Comet
  • Creed
  • The Accountant
  • Rings
  • Bill Burr: Walk Your Way Out
  • Becoming Warren Buffett
  • Green Room
  • Eddie: Strongman
  • In Order of Disappearance
  • The Case of: JonBenét Ramsey
  • Stereo
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Visit
  • The Perfect Physique
  • Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig
  • Sing Street
  • Weiner
  • Brooklyn
  • Lucky Number Slevin

Highly rated films stijnh missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • The Florida Project
  • Sleep Has Her House
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more