2018

stijnh stijnh’s year in review

stijnh’s highest rated films

  • Springsteen On Broadway

    ★★★★★

  • November 13: Attack on Paris

    ★★★★★

  • Return to Mount Kennedy

    ★★★★★

  • James Acaster: Repertoire

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Whitney

    ★★★★

  • 100 Days of Loneliness

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Leisure Seeker

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 124 Films watched
  • 10.3 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Ghost House

Jan 4

Last Film

Friend

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
60 films
Documentary
32 films
Comedy
28 films
Thriller
26 films
Romance
14 films
Crime
13 films
Mystery
10 films
Horror
10 films
Action
9 films
Sci Fi
9 films
USA
75 films
UK
19 films
France
17 films
Canada
10 films
Italy
4 films
Spain
4 films
Australia
3 films
China
3 films
South Korea
3 films
Norway
2 films
English
108 films
French
14 films
Spanish
8 films
Japanese
4 films
German
4 films
Arabic
4 films
Italian
4 films
Korean
3 films
Swedish
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 33

Watchlist

Stars

Directors

Crew

stijnh’s most liked review

The Open House

½

I've seen worse. No, wait, I haven't.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Open House
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Return to Mount Kennedy

Films watched in 2018

  • Friend
  • Believer
  • Living Proof
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • It's a Wonderful Life
  • Springsteen On Broadway
  • At Eternity's Gate
  • Triangle
  • Westworld
  • Ronnie Coleman: The King
  • Rememory
  • Bad Samaritan
  • Crazy Rich Asians
  • This Is Elvis
  • Whitney
  • The Creepy Line
  • Good Will Hunting
  • A Bad Idea Gone Wrong
  • Dark Night
  • James Acaster: Repertoire
  • Night of the Demons
  • Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe
  • 100 Days of Loneliness
  • Wild Strawberries
  • How It Ends
  • Straight Outta Compton
  • Andy Irons: Kissed by God
  • Maniac
  • Le Samouraï
  • In a Lonely Place
  • Free Solo
  • 22 July
  • Eighth Grade
  • A Skin So Soft
  • Three Identical Strangers
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Week Of
  • Wings of Desire
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Stalker
  • Cinema Paradiso
  • Paddington 2
  • Memories of Murder
  • The Sinner
  • The Princess Bride
  • Your Name.
  • Incendies
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • Mommy
  • A Separation
  • Iliza Shlesinger: Elder Millennial
  • Original Sin
  • Call Me by Your Name
  • Coco
  • The Handmaiden
  • Ronaldo
  • The Florida Project
  • First Reformed
  • Hot Fuzz
  • Sleep Tight
  • Darkest Hour
  • I Feel Pretty
  • We, The Marines
  • Hondros
  • Love Means Zero
  • November 13: Attack on Paris
  • Balls Out
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Jigsaw
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Leisure Seeker
  • Jim Jefferies: This Is Me Now
  • The Story of Us
  • The 15:17 to Paris
  • Molly's Game
  • Karl Meltzer: Made to Be Broken
  • Hereditary
  • Doctor Strange
  • Stronger
  • Death Wish
  • Return to Mount Kennedy
  • Puzzle
  • The Blessed
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • McQueen
  • The Field Guide to Evil
  • Mindscape
  • The Commuter
  • Pig
  • Fahrenheit 451
  • Going in Style
  • The House
  • Fishpeople
  • Mountain
  • Racer and the Jailbird
  • Conor McGregor: Notorious
  • LBJ
  • Leonard Cohen: I'm Your Man
  • Supersonic
  • Gringo: The Dangerous Life of John McAfee
  • Phantom Thread
  • The Dinner
  • Take Your Pills
  • A Quiet Place
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • This Is a True Story
  • Murder on the Orient Express
  • Born Strong
  • Drive
  • Blade Runner 2049
  • Lady Bird
  • The Square
  • The Ritual
  • Moonstruck
  • The Armstrong Lie
  • 45 Years
  • Groundhog Day
  • The Road Within
  • I, Tonya
  • The Open House
  • Comet
  • Heartbreaker
  • The Polka King
  • Ghost House

Highly rated films stijnh missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • The Favourite
  • If Beale Street Could Talk

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more