Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★½
Edit this entry  
06
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★½
Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★½
Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Transit

Transit

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Kafka

Kafka

1991
×
★★★½
Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
02
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Siberia

Siberia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Buried

Buried

2010
×
★½
Edit this entry  
17
Carnage

Carnage

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

Tange Sazen and the Pot Worth a Million Ryo

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Intrusion

Intrusion

2021
×
★½
Edit this entry