Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Reset
password
×
Search:
Eve
Profile
Activity
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Eve
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Eve’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Amazon Video
Amazon Prime
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2018
All time
2018
2017
2016
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Eve has
logged 132 entries for films during 2018.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Apr
2018
18
The Lobster
2015
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
18
Christine
2016
×
★★★½
Edit this entry
17
The Nice Guys
2016
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
16
Beast
2017
×
★★★
Read the review
Edit this entry
15
Greg Davies: You Magnificent Beast
2018
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
15
No Country for Old Men
2007
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
14
Greg Davies: You Magnificent Beast
2018
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
13
Paddington 2
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
13
Love, Simon
2018
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
12
Prometheus
2012
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
12
The Ritual
2017
×
★★
Read the review
Edit this entry
12
Inside Out
2015
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
11
Thor: Ragnarok
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
11
Eyes Wide Shut
1999
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
10
Spider-Man: Homecoming
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
10
Cinema Paradiso
1988
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
08
But I'm a Cheerleader
1999
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
07
One of Us
2017
×
★★★½
Edit this entry
04
Fargo
1996
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
03
Wreck-It Ralph
2012
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
03
The Handmaiden
2016
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
02
A Quiet Place
2018
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
02
Fantastic Mr. Fox
2009
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
02
The Martian
2015
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
02
Source Code
2011
×
★★½
Read the review
Edit this entry
01
Untitled Jennifer Lawrence/Amy Schumer Project
×
Read the review
Edit this entry
01
To Kill a Mockingbird
1962
×
★★★★
Edit this entry
01
The Final Year
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
01
The Bridge
2006
×
★★½
Read the review
Edit this entry
01
Pure Comedy
2017
×
Read the review
Edit this entry
Mar
2018
31
The Iron Lady
2011
×
★½
Read the review
Edit this entry
29
Ready Player One
2018
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
29
The Bling Ring
2013
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
28
There Will Be Blood
2007
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
28
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie
2012
×
★★★
Edit this entry
25
Alien: Covenant
2017
×
★★★
Read the review
Edit this entry
25
Ghostbusters II
1989
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
24
Wild Wild Country
2018
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
24
Billy Star
2017
×
Read the review
Edit this entry
21
Unsane
2018
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
19
Audition
1999
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
19
Call Me by Your Name
2017
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
18
Mom and Dad
2017
×
★★★
Read the review
Edit this entry
18
Logan Lucky
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
18
Sicario
2015
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
17
Miss Stevens
2016
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
17
Bugs
2016
×
★★★½
Edit this entry
17
Take Your Pills
2018
×
★★½
Edit this entry
17
Call Me by Your Name
2017
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
13
Love, Simon
2018
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3