StrangeLoop has logged 449 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
21

21

2008
×
★★
Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Troy

Troy

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Astronaut's Wife

The Astronaut's Wife

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Big Ass Spider!

Big Ass Spider!

2013
×
★★
Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Riddick

Riddick

2013
×
Edit this entry  
20
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Open Grave

Open Grave

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
06
The Great Passage

The Great Passage

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Edit this entry  
05
Homefront

Homefront

2013
×
★★
Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Taken

Taken

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Villain

Villain

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wanda

Wanda

1970
×
Edit this entry