street has logged 458 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diana

Diana

2016
×
Edit this entry  
31
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Men Go to Battle

Men Go to Battle

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Coopers' Camera

Coopers' Camera

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
The BFG

The BFG

2016
×
Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
When Black Birds Fly

When Black Birds Fly

2016
×
Edit this entry  
23
Peter and the Farm

Peter and the Farm

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
★★
Edit this entry  
21
All Through the House

All Through the House

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Edit this entry  
20
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Monster

The Monster

2016
×
★½
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Desert Cathedral

Desert Cathedral

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hollow Point

The Hollow Point

2016
×
Edit this entry  
16
Night Has a Thousand Desires

Night Has a Thousand Desires

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pet

Pet

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Intruder

Intruder

2016
×
Edit this entry  
12
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Diamond Tongues

Diamond Tongues

2015
×
★★
Edit this entry  
12
If There's a Hell Below

If There's a Hell Below

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rats

Rats

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
All Through the House

All Through the House

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas to Dismember

A Christmas to Dismember

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Slay

Christmas Slay

2015
×
½
Edit this entry  
10
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
Edit this entry  
09
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★½
Edit this entry  
09
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Morgan

Morgan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bad Seeds

Bad Seeds

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Meat Pie Massacre

Meat Pie Massacre

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Nightmare in Psycho Town

Nightmare in Psycho Town

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Slaughter Tales

Slaughter Tales

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hollywood Strangler Meets the Skid Row Slasher

The Hollywood Strangler Meets the Skid Row Slasher

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
You Wont Miss Me

You Wont Miss Me

2009
×
★★★
Edit this entry