Stu has logged 52 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sam's Song

Sam's Song

1969
×
Read the review Edit this entry  
31
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Eastwood Factor

The Eastwood Factor

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sommersby

Sommersby

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kevin & Perry Go Large

Kevin & Perry Go Large

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
R.H.I.N.O.; Really Here in Name Only

R.H.I.N.O.; Really Here in Name Only

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry