RSS feed for stueygeorge

stueygeorge has logged 274 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Darling

Darling

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mile 22

Mile 22

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Keeper of the Flame

Keeper of the Flame

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Johnny Eager

Johnny Eager

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nicholas and Alexandra

Nicholas and Alexandra

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
55 Days at Peking

55 Days at Peking

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Secaucus Seven

Return of the Secaucus Seven

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bridges at Toko-Ri

The Bridges at Toko-Ri

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Invitation to the Dance

Invitation to the Dance

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Undercurrent

Undercurrent

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Our House

Our House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Cases of Murder

Three Cases of Murder

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Machete Maidens Unleashed!

Machete Maidens Unleashed!

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terrified

Terrified

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dark River

Dark River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry