Sort by

stupode has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
Read the review Edit this entry  
15
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry