RSS feed for Andrew
  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Hollywood; the name alone immediately conjures up images of the cinematic glamour that the world's largest film industry has created for over a century now, and no other time is more synonymous with that glamour than the Classical era, when the blockbusters were larger than life itself (and in Technicolor!), the world's biggest stars were being sold to the public with an assembly line-efficiency, and the towering, monolithic studio system reigned supreme, and without question.

    However, beneath this paper- thin…

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The grainy crackle of two vintage, late 60's studio logos set the retro-stage, before the soothing sounds of Three Dog Night's "Easy To Be Hard" begins to play against the spectacular sight of the San Francisco skyline on the 4th Of July, 1969, as the fireworks illuminate the looming silhouette of the Golden Gate Bridge, and a young surburban couple head out on an impromptu date to their local lover's lane, creating a seemingly perfect portrait of vintage, picket-fenced Americana.…

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    At the dawn of that relentlessly loud, excessive decade we now know as the "1980's", Fidel Castro opened up the harbor at Mariel, Cuba, with the stated intention of letting some of his people rejoin their relatives in America; however, it soon became evident that he was also forcing the sailors to venture off with the dregs of his jails as well, as, of the 125,000 refugees that came off of those rusty, rickety, overflowing boats in Miami, an estimated…

  • The Hunt for Red October

    The Hunt for Red October

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It's disappointingly rare to find a Thriller that qualifies as being truly intelligent, and walks that fine tightrope between respecting our intelligence as viewers, while still also being visceral enough to give us that feeling of excitement surging up and down our collective spine, but, in my opinion, The Hunt For Red October is just such a film, a submarine thriller that really, uh... thrills, but in such a way that I felt my IQ going UP as I watched…

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Me and Jurassic Park have had a bit of an up-and-down relationship over the years; I can remember wanting to see it back in '93 when I was 5, only for my mom to forbid it until I was 10 because she thought it would "scare" me too much, only for my father to override her the next year when we watched its world broadcast debut on NBC (thanks dad!). And, even though it was playing on a relatively inadequate…

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    If I really wanted to play devil's advocate when it comes to 1917, I could focus on a few, minor-level issues that kept it from reaching full greatness for me, such as the way its central, single take premise leads to a few setpieces that are somewhat predictably timed to deliver the periodic jolt to the senses, or the way the overly smooth cinematography could've benefited from some more chaotic, "as it happens"-style camerawork (I know it's become a bit…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Regarding the complaints I've seen about Knives Out that the film's decision to reveal (most of) what happened to the victim less than halfway though wan't anything special, or that it rendered the rest of the film a chore while you wait for the characters to catch up, I would say that, obviously, it's a subversion of expectations for a work in this genre, but it's also a very clever one, and not just an empty bait-and-switch, and certainly not…

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Regarding the complaints I've seen criticizing this film for having a main character who seems to do nothing but follow other people's orders for 3 & 1/2 hours, I would say that Sheeran DID make his own choices; almost all of them were the wrong ones, of course, which is part of what made the movie so brilliant on the whole.

    Obviously, Frank's willingness to follow reprehensible orders was drilled into him at a young age during the war, where such…

  • Le Samouraï

    Le Samouraï

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A man lies on the bed in his shabby, absurdly spartan apartment, smoking listlessly, as the intermittent rush of cars outside, and the incessant chirping of a small bird within are the only noises disturbing the silence. After a while, he gets up, places an undeniably out-of-style, but still incredibly debonair trenchcoat and fedora upon himself, stopping to adjust it perfectly in a mirror before he walks out, exiting to descent down the building's stairs to the rain-soaked streets of…

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Despite some significant positive aspects working in Ad Astra's favor (which I'll get into soon), I can't say that I felt it lived to 100% of its full potential, due to a number of medium-sized flaws such as an unnecessary amount of tonal whiplash between the film's stately, "majesty of space" astral vistas, and the more visceral, blockbuster-style thrills it tries to cram in (such as a jarring detour the film takes into eco-horror halfway through), or the character development…

  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia

    Bring Me the Head of Alfredo Garcia

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A soft, soothing flamenco guitar begins to quietly play, setting the stage for an idyllic scene in the Mexican countryside, as a visibly pregnant young girl, clad in a virginal white dress, peacefully lounges by a goose-filled lake on a warm, sunny afternoon, lovingly rubbing her protruding stomach and the child lying within it, just before being taken into a nearby church by several brusque thugs, where her father, a local crime lord, is holding court with the rest of…

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I watched this for the the first time since its original theatrical release on Christmas Eve last year, and while I still maintain that it could've stood to be about 15 minutes shorter overall, and some of the more tonally alienating moments and more florid, pretentious dialogue flourishes could've been toned down (including even some of Wallace's lines, the character that style of writing should've suited best), those flaws bothered me less now that I was expecting them, and the…