RSS feed for Stu
  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★

    Taron is astounding. 

    That’s it. That’s the review.

  • Rock of Ages

    Rock of Ages

    ★★½

    I ain’t gonna lie, seeing Bryan Cranston getting spanked in a church was kinda 🔥

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★½

    Lean and mean. 

    Incredibly efficient storytelling; wonderful and captivating direction; magnetic performance; and it has something to say.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    🤡 🧨 💥

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    Lol, white people.

  • 1917

    1917

    ★★★½

    Possibly a better video game movie than Jumanji: Welcome to the Jungle. It's like watching someone else speedrun an Uncharted game set in WW1. There's quick time events, lots of climbing and even a goddamn jumping puzzle.

    But it's not just the visual language that is drenched in video games: it's the narrative structure. In order to make the one-shot trick work, the narrative uses coincidences to push the characters down the "golden path" (as its known in vidya games).…

  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★

    A transformers film (and yeah, I’ve seen em all) that is actually ABOUT something? Amazing.

  • The Girl in the Spider's Web

    The Girl in the Spider's Web

    ★★½

    Salander, Lisbeth Salander.

    Or

    The Salander Identity.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    The Retcon of Skywalker; or The Rise of the McGuffins. 

    I remember reading leaks on reddit for TROS and thought they were fan fiction — nope, they're the movie, folks.

    No star rating until second watch.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★

    Less than the sum of its great cast and excellent sound transitions.

    Man writes fiction about violence against women to work through his issues of a woman having autonomy. Yeah, no shit.

    The attack on the highway is bloody amazing filmmaking tho. Which is why this bumped to a six.

  • Terminator: Dark Fate

    Terminator: Dark Fate

    ★★★½

    T1 = T2
    Terminator: The Musical
    The Sarah Jane Chronicles
    Dark Fate



    T3





    Terminator: Gensys













    Terminator: Salvation

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★½

    Run, Irish Man, Run!