• Dust on the Brain

  • Breakfast at Tiffany's

  • The Hustler

    ★★★★½

  • Peter's baby

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • One-Eyed Jacks

  • Reptilicus

    ½

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Spartacus

    ★★★★½

  • Skibet er ladet med

  • Baronessen fra benzintanken

  • Ocean's Eleven

    ★★★½

  • Psycho

  • The Magnificent Seven

    ★★★½

  • La Dolce Vita

    ★★★★½

  • Journey to the Center of the Earth

  • Ben-Hur

  • Charles' Aunt

  • The Mummy

    ★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • North by Northwest

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • Sleeping Beauty

  • Friends at Arms

  • The Fly

  • Vertigo

  • Dracula

    ★★★

  • Touch of Evil

  • The Bridge on the River Kwai

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • The Curse of Frankenstein

  • 12 Angry Men

  • Plan 9 from Outer Space

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Far til Fire Julebal i nisseland

  • The Ten Commandments

  • Moby Dick

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • Forbidden Planet

    ★★★½

  • The Searchers

    ★★★★

  • Det var paa Rundetaarn

  • Guys and Dolls

  • The Trouble with Harry

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

  • Ordet

    ★★★★½

  • Rear Window

  • 20,000 Leagues Under the Sea

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • Father of Four

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • The War of the Worlds

  • Peter Pan

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

  • The African Queen

  • Mød mig på Cassiopeia

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

  • Strangers on a Train

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

  • Cinderella

  • Stray Dog

    ★★★★

  • The Third Man

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • It's a Wonderful Life