Aaron has logged 82 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Regression

Regression

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Edit this entry  
26
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Echo Park

Echo Park

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Great Moments in Aviation

Great Moments in Aviation

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
Edit this entry  
21
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
Edit this entry  
16
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hush

Hush

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
America America

America America

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tess

Tess

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry