• Vendhu Thanindhathu Kaadu: Part 1 - The Kindling

    Vendhu Thanindhathu Kaadu: Part 1 - The Kindling

    ★★★½

    Apart from rushed ending, this is certainly GVM back to form with a terrific STR and the GOAT himself, ARR once at it again. Plus, Siddartha Nuni’s visuals r stellar man; those high-end colors, the long takes, and that Bombay texture; all wonderfully done!

  • The Ghost

    The Ghost

    Nag Wick. Also, never been more excited for a Nag film in my life; eagerly waiting to see the King himself Tamahagane everyone’s asses!!!

  • GodFather

    GodFather

    Speaking for the terrible song promo itself and Prabhu Deva’s iconic dance steps, this ain’t gonna work 😐

    Also, borrowing from the 1972 cinematic classic for a Lucifer remake should be a literal crime. I sentence the film to FLOP JAIL!!!

  • Sita Ramam

    Sita Ramam

    ★★★

    I need a rewatch. It’s good, don’t get me wrong, and there’s a lot of great things and moments shown in screen, but for some reason, there’s something holding it back for me. Consider it the short runtime, the fast pacing, the light tonal shifts, or maybe even the writing; something’s holding it back for me to consider it great. These kind of soft epic tales imo at least deserve lots of time, not just for the drama, but also…

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★★

    Free therapy

  • Arjun Reddy

    Arjun Reddy

    ★★★★

    Look, I’m just going to say it: this is easily one of the most influential Telugu films of all time. Whether you love it or hate it, you just can’t ignore it! And yea, I’mma say it right now, I like it a lot! 

    Now, let’s watch something else, shall we?

  • Khiladi

    Khiladi

    ★★

    Mind dobbindi asalu. Srikanth Vissa’s twists and screenplay makes Nolan’s films look straightforward in comparison. Who’s taking drugs in the writer’s room?

    On the other hand, Ravi Teja giving the finger while saying the F-word is so insanely satisfying!!!

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    The Dark Knight's officially 4 and a half stars now after watching this film for the first time; goddamn does Michael Mann KNOWS how to direct! Al Pacino and Robert de Niro both are LEGENDARY!!!

  • Gargi

    Gargi

    ★★★★

    I legitimately was unable to breathe in the last 10 minutes. This 100% HAS to be one of the best Indian films to come out this year, and that’s saying something. It’s not an easy watch, I am aware, but if u r mature enough, I highly recommend you go check out this film on Sony LIV. It demands your attention, your time, and your energy as the films just soaks itself in your thoughts till you’re unable to think or process anything else. Also, Sai Pallavi’s the best Indian actress working today, and I will bet a lot on that statement!

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    INFINITELY better than the most American movie I will ever see, altho it does feel very unintentionally MI with its humor and its cinematic liberties. Still, very American

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    Rewatched the most American movie I will ever see in preparation for the sequel to the most American movie I will ever see

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★

    The most American movie I will ever see