Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
syd

syd

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for syd
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • syd’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Amour

    Amour 2012

    ★★★★½ Watched by syd 20 May 2022

    I love crying for 2 hours and 7 minutes 🙂 This might or might not have been what I needed after my… recent watches

  • Along for the Ride

    Along for the Ride 2022

    ★★★ Watched by syd 06 May 2022

    I grew up reading sarah dessen books and along for the ride was one of my favs. 7th grade me would be dying right now

  • Metal Lords

    Metal Lords 2022

    ★ Watched by syd 11 Apr 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    could not get past the wig

  • All About Lily Chou-Chou

    All About Lily Chou-Chou 2001

    ★★★★★ Watched by syd 30 Mar 2022

    i came here from the lily chou chou-mitski pipeline and i have no regrets. speechless

  • After Yang

    After Yang 2021

    ★★★★½ Watched by syd 27 Mar 2022

    so good. I need that mitski cover asap

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ★★★ Watched by syd 02 Nov 2021

    too many matt smith jump scares

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★★½ Watched by syd 04 Sep 2021

    tony leung

  • Respect

    Respect 2021

    ★★½ Watched by syd 27 Aug 2021

    so many dark details left out and this movie still felt unnecessarily long and did not do Aretha Franklin justice given everything she’s gone through. J hud was amazing as usual tho

  • Pig

    Pig 2021

    ★★★★½ Watched by syd 23 Jul 2021

    😭😭😭😭😭😭😭

  • The Father

    The Father 2020

    ★★★★½ Watched by syd 17 Apr 2021

    a year and a month movie-theater-going hiatus ended today!!! and it was worth it

  • Roman Holiday

    Roman Holiday 1953

    ★★★★ Watched by syd 30 Mar 2021

    SO FUN, i miss rome

  • Saturday Night Fever

    Saturday Night Fever 1977

    ★★★ Watched by syd 21 Oct 2020

    3 stars for barry, robin, and maurice gibb of the Bee Gees

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 31

Review Tags

38
  • theater
  • i cried
  • with mom
  • amc
  • netflix
  • kanopy
  • amazon
  • criterion collection
  • in class
  • cinemark
  • with ari
  • ciff
  • quarantine
  • neon lighting
  • criterion channel
  • filmstruck
  • hulu
  • on sundance now
  • with felicia
  • director q & a
  • hoopla
  • landmark theatre
  • music box theatre
  • short film
  • with hudson
  • mubi
  • tiny film club
  • tubi
  • 70mm
  • classic cinemas
  • for class
  • lady bird
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro