Sort by

Sue has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Possibilia

Possibilia

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Osu

Osu

1962
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
BURN·E

BURN·E

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tomb

The Tomb

1977
×
Edit this entry  
05
Collective Hum

Collective Hum

2020
×
Edit this entry  
05
As Told To G/D Thyself

As Told To G/D Thyself

2019
×
Edit this entry  
05
We Need Prayers: This One Went to Market

We Need Prayers: This One Went to Market

2018
×
Edit this entry  
05
The Living Need Light, the Dead Need Music

The Living Need Light, the Dead Need Music

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mr. Bachmann and His Class

Mr. Bachmann and His Class

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
THE FABLE: The Killer Who Doesn't Kill

THE FABLE: The Killer Who Doesn't Kill

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Daybreak

The Edge of Daybreak

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nũhũ yãg mũ yõg hãm: This Land Is Our Land!

Nũhũ yãg mũ yõg hãm: This Land Is Our Land!

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Windjarrameru, the Stealing C*nt$

Windjarrameru, the Stealing C*nt$

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Distance

Distance

2021
×
Edit this entry  
27
Wa’anak Witu Watu

Wa’anak Witu Watu

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The New Faces of Dreams and Mysteries

The New Faces of Dreams and Mysteries

2021
×
Edit this entry  
27
Ghost of Phukang

Ghost of Phukang

2021
×
Edit this entry  
27
Nothing in the Cries of Cicadas

Nothing in the Cries of Cicadas

2020
×
Edit this entry  
25
Dreaming

Dreaming

2021
×
Edit this entry  
25
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Belle

Belle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fire

Fire

2015
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Cut of the Dead – Mission: Remote

One Cut of the Dead – Mission: Remote

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hold Me Back

Hold Me Back

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry