• Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

    Only part worth it was the tragi-comedy of Dan Stevens' Lemkov.

  • Roma

    Roma

    ★★★★

    “Men can be the worst right?” 

    This is a complicated dynamic, she’s not really family, but more than subservient.  Also, men are just the worst, constantly leaving women and the kids picking up the pieces and dealing with life shit that is their own fault.

  • The World's End

    The World's End

    ★★★★½

    They say "to err is human" so........... eeeeeerrrrrrrrrrr..........

  • Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★½

    You're off the f***in' chain!

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★★★

    How's that for a slice of fried gold?

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★

    "I serve society by rocking!"

  • Kindergarten Cop

    Kindergarten Cop

    ★★½

    Kids: *All laugh hysterically*
    John Kimble: (sarcastic) "Har har har har har"....QUIET!"
    Kids: *silence*

    That was the best bit. No other bits come even close to that except for his excellent "who is your daddy and what does he do?" game idea. Funnest game ever.

  • Berlin Syndrome

    Berlin Syndrome

    ★★★½

    I think I can scrap the Berlin part of my trip off the list!

  • Mars Attacks!

    Mars Attacks!

    ★★★★

    Gets better with age 🙂

  • The Unknown Known

    The Unknown Known

    ★★★★

    I find modern US history and documentaries fascinating. The extent to original sources combined with subjects still living produces wonderful opportunities to challenge and reflect on their actions and beliefs. And I spent about half this film liking Donald Rumsfeld so much, an intelligent person, who was incredibly capable and competent at his job, that I almost forgot that this man shouldn't be "unusual", it should be the norm.
    ....I later recalled why I don't appreciate many of his past actions and beliefs. He's still an hawk-Republican. But he still has some good George Bush Snr jokes in him.

  • Under the Shadow

    Under the Shadow

    ★★★★½

    A missile drops through Shehadi's roof, but doesn't explode. A missile resulting from the Iranian revolution and subsequent war with Iraq, which led to extreme conservatism and "traditional" values (e.g., women keep covered up or else face lashings, and cannot study and become doctors). Shehadi works through her resentment towards her country, politics, her role as housewife and mother all while experiencing deep wounds and anxiety from the war in Tehran. The unexploded bomb causes nightmares and strange spirits to haunt her home, incidents slowly escalating as each of her neighbours abandon her, one-by-one.

  • Babe

    Babe

    ★★★★

    "Fly decided to speak very slowly, for it was a cold fact of nature that sheep were stupid, and there was nothing that could convince her otherwise.
    The sheep decided to speak very slowly, for it was a cold fact of nature that wolves were ignorant, and there was nothing that could convince them otherwise."

    My memory may be fuzzy, but I think my family went to see this at the Dromana Drive-in one summer. I loved the film then, and I think I love it even more than that now.