Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Antichrist

Antichrist

2009
×
Edit this entry  
12
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
Edit this entry  
05
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Edit this entry  
05
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
Edit this entry  
23
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
Edit this entry  
06
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Haider

Haider

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Edit this entry  
10
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★
Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
20
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Edit this entry