Sort by

Rida has logged 135 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
PK

PK

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wall Street

Wall Street

1987
×
Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Leopard

The Leopard

1963
×
Read the review Edit this entry  
13
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daawat-e-Ishq

Daawat-e-Ishq

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Haider

Haider

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Friday

Black Friday

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Read the review Edit this entry  
29
Bobby Jasoos

Bobby Jasoos

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Heropanti

Heropanti

2014
×
Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Heat

White Heat

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Andaz Apna Apna

Andaz Apna Apna

1994
×
Read the review Edit this entry  
03
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dharmatma

Dharmatma

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry