Rida has logged 17 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hasee Toh Phasee

Hasee Toh Phasee

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vicky Donor

Vicky Donor

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry