• Bonnie and Clyde

    Bonnie and Clyde

    ★★★★

    someone : h-
    clyde: this here's miss bonnie parker. I'm clyde barrow. we rob banks.

  • Predator

    Predator

    ★★★

    w̴̕͘h̶̷at̡͝ ̷t̴h̶̛͝è͘ ̡̕h̷ę̶ļ̸l̢̡ ̧͠ar̛e̷̛ y̡͜o͘u̵?̡͏̵

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★

    literally a toxic relationship

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★★½

    toto i miss having a will to live

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    fuck this movie for making me think adam driver is hot

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★★

    I want Edgar Wright to direct every film ever from now on

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★★

    maybe in this universe bill and ted somehow couldn’t pass their history report and that’s why the world is on fire and everybody is dying

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    is it possible to get PTSD just through watching this

  • Captain Fantastic

    Captain Fantastic

    ½

    what I want is to slap this movie really, really bad

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★★

    I OBJECT TO EVERYONE WHO DOESN’T THINK THAT THIS IS THE SINGLE MOST BRILLIANT EMPOWERING AND AMAZING MOVIE EVER!! ELLE WOODS YOU’RE DOING AMAZING SWEETIE!!!!!

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    thanks to that cheap looking 2017 remake I got to watch this in a theater because my local theater was showing this probably out of spite!!!!

  • Life

    Life

    ★★

    the things I watch for Jake Gyllenhaal