• The Boy and the Beast

    The Boy and the Beast

    ★★★★½

    “I appreciate your scolding.
    Thanks to you I can stand proud”
    “Raised by beasts but born with human hearts”
    Amusing and entertaining character dynamic between the boy and the beast. An angsty, mentoring / father and son like connection that’s volatile yet heart warming. The emotional layering and creative detail in this animation was really impressive. The fantasy elements and fight scenes were visually beautiful and engaging.
    A heartwarming journey to discover your true strength of character in this wonderful coming of age anime.

  • Only You

    Only You

    ★★★★

    An Intimate whirlwind of a romance with great chemistry from the two gorgeous leads. Very realistic drama about the ups and downs of relationship struggles. They played records, they danced, they fall deeply in love. Then things get so real and serious it’s brutal, heartbreaking yet full of authenticity and beauty. 
    “That’s life- the beauty and the tragedy”

  • The Secret of Kells

    The Secret of Kells

    ★★★½

    Vikings, calligraphy and cottage-core. Enchanting Celtic knots and ornate swirling motives transport the viewer into a visually kinetic and intricate animated folklore with Spiral artwork and poetic Gaelic lyrics and instrumental music. A beautifully animated and award winning debut for Irish Illustrator and filmmaker Tomm Moore.

    “I have seen beauty thrive in the most fragile of places. The book that turned darkness into light.”

  • The Escape

    The Escape

    ★★★½

    “I’m not happy” Change your life!
    Heartbreakingly confronting.
    The mind numbing routine of housework and childcare is soul crushing for the main protagonist. The claustrophobic camerawork and Gemma Arterton’s anguished performance as an unhappy wife and mother is so captivatingly intimate.
    A film about the power of Art, loving yourself and not being engulfed by a miserable life. You can’t help but feel deeply empathetic towards her character’s discontent and disconnection from her true self and desire for freedom and infinite curiosity for more out of life.

  • Days of Being Wild

    Days of Being Wild

    ★★★½

    Dynamic art direction, beautiful muted coloured visuals captured by the sweeping and unique cinematography. Dark and moody Hong Kong. Unrequited love connections filled with sultry sexual energy. Poetic cinema for the heart to intuitively unravel filled with emotion and chaotic energy. The music, the moody melancholy.
    The obtrusive ticking clock and heavy rainfall all combine to create such layered atmospheric tension. Leslie Cheung is a cold but smooth operator with the ladies leaving them yearning for more. What a sad, lonely and empty soul, a heartbreaker longing for his own sense of belonging in this world.

  • Queen of Hearts

    Queen of Hearts

    ★★★★

    The Queen of Hearts’ power lies in her rhetoric. Deep in the woods of Denmark with the picturesque changing seasons the unraveling of the two opposing sides of the protagonist are chillingly revealed-an advocate for the innocent and a manipulative seductress to the vulnerable -all in the name of self preservation. The layers of pain and heartache that slowly twist and burn as they emotionally detangle leave the viewer disturbed and unsettled. Impressively complex performance by Trine Dyrholm !

  • Dirt Music

    Dirt Music

    ★★½

    I endured this adaption of Tim Winton’s poetic novel filled with abstract ideas for Garrett hedlund’s emotional and often shirtless performance (🔥) and the stunning Australian landscape and wonderful soundtrack! I found the ending really unconvincing and disappointing. Perhaps this is one of those scenarios where the novel is better. The landscape is its own character and that really translates beautifully but it wasn’t enough to lift the overall viewing experience.

  • Minari

    Minari

    ★★★★½

    This little gem is humble yet heartbreaking while also being effortlessly charming and tender, heartwarmingly lovely. It’s all so risky! Everything is on the line for this Korean-American family. You cannot escape that heaviness cloud lingering around their farm. The relationship dynamic and development between David and his Grandmother was engaging a real highlight to experience. Also It has to be said that Will Patton’s quirky standout performance needs to be acknowledged for all its weirdness!

  • As Tears Go By

    As Tears Go By

    ★★★½

    Unrequited, forbidden lust and love collide with a heavy handed exploration of brotherhood loyalties among the 80’s gritty gangster life of crime on the streets of Hong Kong. The yearning and pensive longing vibes are beginning to sizzle in Kar-Wai’s directorial debut as his signature style begins to emerge. I have just been introduced to the gorgeous Maggie Cheung and Andy Lau and find them to be both intoxicatingly easy to watch. Lonely nights, lack of money and living on the edge just…

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★★

    An Apocalyptic Monster Mash Adventure with Creepy Crawlers/ Robots / Dylan O’Brien and the best mate BFF dog ever! 
    Loads of fun and super entertaining!

  • Summerland

    Summerland

    ★★★★

    Lovely cottage-core lesbian love story set by the Sea. Gemma Arterton was wonderful! Her lifestyle was divine. Simultaneously heartwarming and heartbreaking.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    A promising female director with her debut feature film: Emerald Fennell!
    Starring the captivating Carey Mulligan! I’m a big fan of these ladies!
    This film was an incredibly stylized, bittersweet fantasy revenge narrative with a great soundtrack. I was however floored by the shock ending!
    Throughout the film I felt deeply saddened, visually enthralled and entertained with the dark comedic relief. There was this constant unsettling feeling in the pit of my stomach and you could feel Mulligan’s numbing rage…