RSS feed for Jesse

Jesse has logged 58 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wanted

Wanted

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Revenge of the Pink Panther

Revenge of the Pink Panther

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Return of the Pink Panther

The Return of the Pink Panther

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Accidental Spy

The Accidental Spy

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Classic Albums: Nirvana - Nevermind

Classic Albums: Nirvana - Nevermind

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry