• Persuasion

    ★★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★½

  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

  • The Lost City

    ★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Dropout

    ★★★

  • The Batman

  • Turning Red

  • Marry Me

    ★★★

  • Fire of Love

    ★★★★½

  • The King's Daughter

    ★★

  • A Very British Scandal

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

  • Don't Look Up

  • West Side Story

  • Licorice Pizza

  • Louise

  • tick, tick...BOOM!

    ★½

  • Encanto

  • Eternals

  • Robin Robin

  • The Harder They Fall

  • No Time to Die

  • Schumacher

  • The Last Duel

  • Last Night in Soho

  • Dune

  • Spencer

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The Green Knight

    ★★★

  • Escape from Mogadishu

  • The Last Letter from Your Lover

  • The French Dispatch

  • Drive My Car

  • Benedetta

    ★★★

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

  • This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

  • Raya and the Last Dragon

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

  • To All the Boys: Always and Forever

  • The Dig

  • Wonder Woman 1984

  • Audrey

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

  • Soul

  • The Rose Maker

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • I Care a Lot

  • The Secret Garden

  • Ottolenghi and the Cakes of Versailles

  • My Octopus Teacher

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Emma.

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Minari

  • Some Kind of Heaven

  • Promising Young Woman

  • Miss Fisher and the Crypt of Tears

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

  • 1917

  • Frozen II

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Zombieland: Double Tap

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Harriet

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★