Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The King's Daughter

The King's Daughter

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very British Scandal

A Very British Scandal

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rose Maker

The Rose Maker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
27
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Gardener

The Gardener

2016
×
Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Louise

Louise

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
06
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
Read the review Edit this entry  
25
Beatrix Farrand's American Landscapes

Beatrix Farrand's American Landscapes

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Orlando

Orlando

1992
×
Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
17
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
10
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
Edit this entry  
04
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
Edit this entry  
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
23
Five Seasons: The Gardens of Piet Oudolf

Five Seasons: The Gardens of Piet Oudolf

2017
×
Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
18
Splash

Splash

1984
×
Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Edit this entry