• Top Gun: Maverick

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Gangubai Kathiawadi

    ★★★★★

  • Fresh

    ★★★½

  • Wandering

  • All Too Well: The Short Film

  • Squid Game

  • Dune

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★½

  • Nitram

    ★★★½

  • Titane

  • The French Dispatch

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

  • Skater Girl

  • Bo Burnham: Inside

  • Four Roads

    ★★★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Cousins

  • Friends and Strangers

    ★★½

  • The Eternal Springtime

  • The Power

    ★★

  • Horimiya

    ★★★½

  • TRIFORIUM

  • Puparia

    ★★★★

  • 13

  • It's a Summer Film!

    ★★★½

  • Shithouse

    ★★★★

  • Flowers Blooming In Our Throats

  • Jujutsu Kaisen

    ★★★★★

  • Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995

  • Autofiction

  • Nomadland

  • The Stranger by the Shore

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Given

    ★★★★★

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★★★

  • 20dB

    ★★★★★

  • MOTHER

  • Bulbbul

  • Labor of Love

    ★★★

  • The Half of It

  • The Weeknd: After Hours

    ★★★★★

  • The Shepherdess and the Seven Songs

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★

  • Green Thoughts

  • Nasir

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

    ★★★★½

  • The Eyes of Summer

  • Free Country

  • Better Days

    ★★★★

  • Eeb Allay Ooo!

    ★★★★

  • Her Blue Sky

    ★★★

  • Moving On

    ★★★★★

  • Undone

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

  • Weathering with You

    ★★★

  • A Month of Single Frames

  • Vinland Saga

    ★★★★★

  • Midsommar

  • Ramen

  • Anna

    ★★★

  • Butterflies

    ★★

  • Dogs Don't Wear Pants

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

  • Chernobyl

    ★★★★★