Robert has logged 166 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Society

High Society

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snowden

Snowden

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
Read the review Edit this entry  
03
Get a Job

Get a Job

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Demolition

Demolition

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry