RSS feed for Cooper
  • The Birds

    ★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

  • Carnival of Souls

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • The Innocents

  • West Side Story

  • Splendor in the Grass

  • Breakfast at Tiffany's

  • The Parent Trap

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Village of the Damned

  • Psycho

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

  • Some Like It Hot

  • Sleeping Beauty

  • House on Haunted Hill

  • Vertigo

  • Paths of Glory

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • The Bad Seed

  • Night and Fog

  • Invasion of the Body Snatchers

  • The Night of the Hunter

  • Lady and the Tramp

  • Rear Window

  • Creature from the Black Lagoon

  • Gate of Hell

  • The 5,000 Fingers of Dr. T.

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

  • Cinderella

  • The Legend of Sleepy Hollow

  • Bicycle Thieves

  • It's a Wonderful Life

  • Mildred Pierce

  • Meet Me in St. Louis

  • Double Indemnity

  • The Uninvited

  • Cat People

  • Bambi

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • A Day in the Country

    ★★★★

  • Modern Times

  • The Bride of Frankenstein

  • L'Atalante

    ★★★★

  • The Invisible Man

  • Zero for Conduct

    ★★★★

  • Freaks

  • Frankenstein

  • M

    ★★★★★

  • Dracula

  • City Lights

  • Taris

    ★★★½

  • À propos de Nice

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

  • The Skeleton Dance

  • Un Chien Andalou

  • Steamboat Willie

  • Metropolis

  • Häxan

  • Nosferatu

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • The Lonely Villa

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon