RSS feed for Laurie

Laurie has logged 140 entries for adventure films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

2019
×
Edit this entry  
24
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
½
Edit this entry  
12
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
X2

X2

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Edit this entry  
17
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
Edit this entry  
02
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Agora

Agora

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Edit this entry  
11
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
My Pet Dinosaur

My Pet Dinosaur

2017
×
Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lost in Florence

Lost in Florence

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry