RSS feed for Laurie

Laurie has logged 38 entries for family films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

2019
×
Edit this entry  
25
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
Edit this entry  
22
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
11
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1933
×
Edit this entry  
15
Sophie's Misfortunes

Sophie's Misfortunes

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
The Everything

The Everything

2018
×
Edit this entry  
06
My Pet Dinosaur

My Pet Dinosaur

2017
×
Edit this entry  
29
Island in the Sun

Island in the Sun

1957
×
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Just Before Losing Everything

Just Before Losing Everything

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Fatima

Fatima

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry