RSS feed for Laurie

Laurie has logged 50 entries for music films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Notre Dame de Paris

Notre Dame de Paris

1998
×
Edit this entry  
27
Cats

Cats

1998
×
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
12
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
Edit this entry  
24
Fiddlin'

Fiddlin'

2019
×
Edit this entry  
12
Les Étoiles Vagabondes

Les Étoiles Vagabondes

2019
×
Edit this entry  
02
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
03
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ana e Vitória

Ana e Vitória

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Edit this entry  
07
Bodied

Bodied

2017
×
Edit this entry  
02
Rent

Rent

2019
×
Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Guy

Guy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
ABBA - In Concert

ABBA - In Concert

1979
×
Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★
Edit this entry  
14
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10,000 Saints

10,000 Saints

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ten Minutes to Live

Ten Minutes to Live

1932
×
Edit this entry  
18
Holy Camp!

Holy Camp!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Liberty's Secret

Liberty's Secret

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
05
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Footnotes

Footnotes

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry