RSS feed for Laurie

Laurie has logged 226 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Invisibles

Invisibles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Real Love

Real Love

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Agora

Agora

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love at First Fight

Love at First Fight

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Feels

The Feels

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Haunting

The Haunting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Caroline

Caroline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Reality

Reality

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
One Nation, One King

One Nation, One King

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry