RSS feed for Laurie

Laurie has written 145 reviews for films during 2017.

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★★½

    What a gem of a movie! I knew almost nothing about Tonya Harding's life, and I, Tonya is such an entertaining yet caring way to portray it. I know there has been a lot of criticism surrounding the tone of the movie and how it seems to make light of domestic violence and of Nancy Kerrigan's beating, and while I perfectly understand why people would have issues with it, I actually thought it was well-handled. I never felt that it…

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★½

    As expected: I am very sad.
    I didn't relate to the movie as much as I thought I would because this is really far from my own teenage (& current) experience, but I still really enjoyed the movie. There's something so... pure in it. I don't know how else to describe it.
    Wish I could write a more interesting review but I was already in a sad mood before and now I'm even more sad so I'm just gonna listen to happy music & try not to cry lol

  • Pitch Perfect 3

    Pitch Perfect 3

    ★★★½

    Ngl, it's still a lot of fun and I will lowkey miss these movies, despite the atrocious marketing campaign 😒

  • Battle of the Sexes

    Battle of the Sexes

    ★★★★★

    My original review

    I love this movie even more now that I've watched the 2013 documentary and learned a bit more about the actual event. Honestly I almost thought the sexist commentary was exagerated but turns out they used real footage so uh... yikes. I mean I shouldn't be surprised because comentators today still downplay female players but well...

    I've read some reviews on here and on other websites saying it looks like a movie made for TV and I…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There's so much to say, I don't even know where to begin.

    I honestly was a bit disappointed in the first hour and a half or so (from the beginning to Rey meeting with Ben & Snoke). There are some really good stuff in that first hour (mainly the scenes involving Rey, Luke & Ben), but the pacing was way off imo. For example, Finn & Rose's mission felt completely unnecessary; I like their dynamic (more meh about the romance; don't dislike it…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    This movie gave the gays (me) everything they wanted (Rey with her hair down)

    I'm not going to say much because I really don't want to spoil anything at all ( spoiler-review here btw). All I'm going to say is that the first hour and a half or so are fine: good ideas, less good ideas, bad pacing; but the last hour is absolutely magnificent.
    Although the movie has big flaws (more than TFA, but that's because TFA played it…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

    fun fact: I saw it in theater two years ago with my sister and it was one of the best cinematic experience of our lives in terms of how much JOY it brought us, to the point where everytime we talk about Star Wars or going to the movies together we keep saying "aw, remember that time we went to see The Force Awakens??"; & tonight we'll be seeing The Last Jedi together and I really hope it will make us…

  • The Lost City of Z

    The Lost City of Z

    ★★★★

    It took me a good four hours to watch it because my wifi hates me, and although I found myself bored and uninterested during most of the movie's runtime, it still moved me way more than I thought it would. There's just something about this man's determination that is so touching; same goes for the mystery and tragedy surrounding his fate and his family's.
    Oh, and also, another very solid contender for best cinematography.
    And that last shot, god....

  • Hollow in the Land

    Hollow in the Land

    ★★★½

    me: *has a schedule of Important Movies to watch before the end of 2017*
    also me as soon as I heard about a movie in which Diana Agron plays a lesbian: move over Okja!! this is my new priority!!

    (ngl I actually really enjoyed this movie even though it's a pretty typical crime mystery drama, or whatever the genre of "a murder happened in this small town and someone tries to find out who did it, but watch out for the plot twists!!" is called)

  • mother!

    mother!

    ★★★★

    It sure was... something.

    I actually really really enjoyed the movie up until the last 10 minutes or so.
    The whole premise of retelling the Bible as a horror thriller inside a single house is pure genius, and there's masochistic part of me that really wants to watch this movie again just to catch even more parallels & symbolism.
    The constant imprisonment inside the house, yellowish color tones, close-ups and POV shots, makes for one hell of an anxious ride. I…

  • The Big Sick

    The Big Sick

    ★★★

    Knowing this is a true story makes this movie so much warmer than other romcoms and makes me want to only have real-life inspired romcoms from now on.

    Unfortunately I wasn't engaged in the movie as much as I hoped to be; I really enjoyed the first 30 minutes or so, but once the pivotal element happened I started to lose interest. It sure makes the movie more original, but it didn't work that much for me. I actually probably…

  • Family Pack

    Family Pack

    ★★★★

    I don't know if my standards for old French movies are just very very low or if it genuinely was good but this movie is a gem in the same way that Pourquoi Pas Moi ? was. I watched it thinking it would be a questionable early 2000 gay comedy and ended up with a familial dramedy that had so much more depth and seriousness than I expected. There were even some good mise-en-scène ideas! Anyway, I'm never underestimating those kind of movies ever again.