RSS feed for emily
  • Iron Man 2

    Iron Man 2

    ★★

    no thoughts head empty

  • Onward

    Onward

    ★★★½

    felt a little dreamworks-y at times but watching a biker fairy break a beer bottle made me laugh harder than I have in awhile so I’ll allow it

  • Iron Man

    Iron Man

    ★★½

    tony stark’s goatee has always been and will always be physically repulsive

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    god, hearing the voice of sully yelling “miChElLE !!!” and stabbing a knife through an air vent like it’s the fucking shining is the most disorienting thing

  • Drive

    Drive

    ★★★★½

    I hate to say it but..,.,.mayhaps the film bros had a point with this one

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★

    I am so pissed a fucking zombie movie made me cry like a baby

  • Duck Butter

    Duck Butter

    ★★

    well I didn’t know second-hand annoyance was a thing till now

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

    im so glad I somehow hadn’t watched this yet because this is the exact type of seratonin I need right now that only a John Mulaney special can provide

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    Genger having giant human teeth is more disturbing than the original sonic design

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    I’m so mad at myself for taking so long to watch this but fuck it was worth it 🥴

  • 1917

    1917

    ★★★★★

    I hate to admit it but....this really is a 5 star film 🤧

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    hm. fuck them kids