supermosche has logged 172 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Moana

Moana

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Selma

Selma

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snowden

Snowden

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Denial

Denial

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twisted Nerve

Twisted Nerve

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Screaming Skull

The Screaming Skull

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Changed His Mind

The Man Who Changed His Mind

1936
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry