Sort by

Matt has logged 368 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Edit this entry  
31
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Elysium

Elysium

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Snitch

Snitch

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★½
Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★½
Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Caprice

Blue Caprice

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry