Sort by

Matt has logged 346 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chasing Tyson

Chasing Tyson

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Concussion

Concussion

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain America

Captain America

1979
×
½
Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mend

The Mend

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Results

Results

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Steve Jobs: The Man in the Machine

Steve Jobs: The Man in the Machine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Starcrash

Starcrash

1978
×
Edit this entry  
09
The Man Who Saved the World

The Man Who Saved the World

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★½
Edit this entry  
06
The Leisure Class

The Leisure Class

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read prior review Edit this entry