RSS feed for Matt

Matt has watched 123 historical films.

  • 1917

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Tolkien

    ★½

  • The Dirt

    ★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Vice

    ★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★½

  • On the Basis of Sex

    ★★½

  • The Front Runner

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★½

  • Gotti

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Colette

  • The Post

    ★★★★

  • Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Battle of the Sexes

    ★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • Detroit

    ★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Silence

    ★★★

  • The Lost City of Z

  • Snowden

    ★★½

  • The Founder

    ★★½

  • Hacksaw Ridge

  • Sully

    ★★★½

  • Fantastic Lies

    ★★★½

  • The Finest Hours

    ★★★½

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★★½

  • Experimenter

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Macbeth

    ★★½

  • Best of Enemies

    ★★★

  • The Assassin

    ★★★½

  • Friend

  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

    ★★★½

  • Selma

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • The Look of Silence

    ★★★★½

  • Mr. Turner

    ★★★½

  • An Honest Liar

    ★★★½

  • Saving Mr. Banks

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • A Field in England

    ★★★

  • The Grandmaster

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★½

  • Hyde Park on Hudson

    ★½

  • Lincoln

    ★★★½

  • No

    ★★★★

  • The Invisible War

    ★★★★

  • If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front

    ★★★½

  • The King's Speech

  • Hunger

  • Charlie Wilson's War

    ★★★

  • My Winnipeg

  • Marie Antoinette

  • Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

    ★★★½

  • Downfall

  • Miracle

    ★★★

  • Shattered Glass

  • Gangs of New York

    ★★★

  • Hero

  • K-19: The Widowmaker

    ★★★½

  • Russian Ark

  • Pearl Harbor

    ★★