RSS feed for Matt

Matt has watched 396 romance films.

  • The Lovebirds

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Last Christmas

    ★★½

  • Waves

    ★★★

  • Anima

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★½

  • Aladdin

    ★★

  • Yesterday

    ★★½

  • Tolkien

    ★½

  • Long Shot

    ★★½

  • The Souvenir

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

  • Never Look Away

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Rafiki

    ★★★½

  • Transit

    ★★★½

  • Fifty Shades Freed

    ★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★½

  • The Shape of Water

  • Ismael's Ghosts

    ★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★

  • On Body and Soul

    ★★

  • Fifty Shades Darker

    ★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Passengers

    ★★

  • Collateral Beauty

  • Allied

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★

  • Loving

  • Paterson

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Café Society

    ★★½

  • Mother's Day

    ½

  • Julieta

    ★★★

  • The Love Witch

  • Sing Street

    ★★★★½

  • Love & Friendship

    ★★★½

  • Swiss Army Man

  • How to Be Single

    ★★★

  • Crimson Peak

    ★★½

  • Mr. Right

    ★½

  • Freeheld

    ★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Aloha

    ★½

  • Carol

    ★★★★

  • Slow West

    ★★★½

  • Trainwreck

    ★★★

  • Focus

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★★

  • Fifty Shades of Grey

    ★★½

  • Knight of Cups

    ★½

  • 45 Years

  • Brooklyn

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★½

  • Beyond the Lights

    ★★★½

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★½

  • Spring

    ★★★★

  • Hard to Get

    ★★★

  • The One I Love

    ★★★½

  • Maleficent

    ★★

  • Winter's Tale

    ½

  • Appropriate Behavior

    ★★★½