SupremeLemon has logged 41 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mr. Go

Mr. Go

2013
×
Edit this entry  
31
Seoul Jesus

Seoul Jesus

1986
×
Edit this entry  
30
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Edit this entry  
27
Our Twisted Hero

Our Twisted Hero

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Plump Fiction

Plump Fiction

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Circle

The Circle

2017
×
Edit this entry  
24
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★
Edit this entry  
23
North Korean Partisan in South Korea

North Korean Partisan in South Korea

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Seaside Village

The Seaside Village

1965
×
★★★
Edit this entry  
22
Pluto

Pluto

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Will You Be There

Will You Be There

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Believer

Believer

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Drug War

Drug War

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Feathers in the Wind

Feathers in the Wind

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Madame Freedom

Madame Freedom

1956
×
★★★
Edit this entry  
18
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Insider

The Insider

1999
×
★★
Edit this entry  
16
The Last Witness

The Last Witness

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
Edit this entry  
16
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
16
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Edit this entry  
16
The Bros

The Bros

2017
×
Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Anger Sees Red

Anger Sees Red

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Sunset in My Hometown

Sunset in My Hometown

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
Edit this entry  
05
Spider Forest

Spider Forest

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
Edit this entry  
03
R-Point

R-Point

2004
×
★★
Edit this entry  
01
Die Bad

Die Bad

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Arahan

Arahan

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Miss Granny

Miss Granny

2014
×
★★
Edit this entry