SupremeLemon has logged 30 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Green Chair

Green Chair

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Late Autumn

Late Autumn

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Sunday

Beautiful Sunday

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
M

M

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Village of Haze

Village of Haze

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Widow

The Widow

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arahan

Arahan

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
All Under the Moon

All Under the Moon

1993
×
★★
Edit this entry  
16
Now Showing

Now Showing

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
Read the review Edit this entry  
14
Loyal Citizens of Pyongyang in Seoul

Loyal Citizens of Pyongyang in Seoul

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Petty Romance

Petty Romance

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Resurrection of the Little Match Girl

Resurrection of the Little Match Girl

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Murmuring

The Murmuring

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Night Journey

Night Journey

1977
×
★★★
Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Old Garden

The Old Garden

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Orphea

Orphea

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ode to the Goose

Ode to the Goose

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Gyeongju

Gyeongju

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry