Sort by

Ivan has logged 371 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Image Book

The Image Book

2018
×
Edit this entry  
28
Golmaal Again

Golmaal Again

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Garm Hava

Garm Hava

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Naseem

Naseem

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abhimaan

Abhimaan

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Crush

The Crush

1993
×
★★½
Edit this entry  
18
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kedarnath

Kedarnath

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two Balloons

Two Balloons

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mountain

Mountain

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blackmail

Blackmail

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bright Young Things

Bright Young Things

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Rajma Chawal

Rajma Chawal

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Mughal-e-Azam

Mughal-e-Azam

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Delhi

Delhi

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
Edit this entry  
10
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
Garam Masala

Garam Masala

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Another Year

Another Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
03
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pukar

Pukar

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★½
Edit this entry  
28
Alexander

Alexander

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry