Sort by

Ivan has logged 45 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Milfs vs. Zombies

Milfs vs. Zombies

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baiju the Poet

Baiju the Poet

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead End

Dead End

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
English Vinglish

English Vinglish

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★½
Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Edit this entry  
05
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry