Sort by

Tyler has logged 51 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dutchman

Dutchman

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
21
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Carlos

Carlos

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
X2

X2

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
Logan

Logan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Edit this entry